Spider na svazích závodního okruhu Daytona

26.09.2018

Závodní okruh Daytona je domovinou nejprestižnějšího závodu seriálu NASCAR - Daytony 500.

Nyní jsou svahy tohoto celosvětově známého floridského okruhu udržovány svahovými sekačkami Spider ILD02.

Během čekání na příjezd kolegů z Asociace manažerů sportovních trávníků se profesionálové v oboru mohli věnovat obdivu nad obratností a schopnostmi svahové sekačky Spider na protilehlém svahu okruhu.

Jeden z návštěvníků, Jeff Salmond (manažer sportovních trávníků na univerzitě v Oklahomě) řekl: “Každý byl tak ohromen, je to snad nejlepší věc vůbec.”

Sekačka Spider, sestrojená firmou DVOŘÁK - svahové sekačky z České republiky, je distribuována dceřinou společností Slope Care LLC v Orlandu. Sekačky Spider jsou jen jedním z nástrojů, které jsou na okruhu využívány k udržení jeho vysokého standardu.

Prudké svahy jsou jednou z největších výzev, kterým údržba okruhu čelí. Mimo jiné je trápí také sucho spojené se státními restrikcemi povoleného množství vody využívané k zavlažování trávníku.

Návštěva okruhu byla zorganizována Jeffem Salmondem, velkým fanouškem závodů NASCAR. “Většina z nás je zvyklá na fotbalové, baseballové a soccrové trávníky, všichni jsme se ale shodli na tom, že Spider je skutečně skvělý stroj. Velmi nás zaujalo, jak byl operátor stroje zručný.”

“Bylo velmi působivé vyjet na trať a při příjezdu do cílové čáry vidět zasazenou šachovnici na přilehlém svahu. Ale svahová sekačka na dálkové ovládání, to je skutečně něco.”

“Spider nám práci značně zjednodušuje a na strmých svazích je tráva zdravější než kdykoliv předtím. Abychom dosáhli zdravého a čerstvého vzhledu trávníku, sečeme trávu ve třech směrech, nikdy ne stejným směrem dvakrát za sebou. Díky tomuto způsobu sečení se nám podařilo, aby trávník vypadal opravdu dobře”, vysvětlil Sam Newpher, který se se svým týmem stará o závodní okruh.

"Spider ILD02 má integrovaný naviják, který umožňuje provoz na svazích až do sklonu 60°. Jeden z našich zaměstnanců vyrobil speciální vodicí lano pro traktor, které působí jako mobilní ukotvení, což umožňuje operátorovi sledovat stroj i přes svah a ovládat ho pomocí dálkového ovládání. Se čtyřmi mulčovacími noži sekačka usnadňuje práci na prudkých svazích a tráva je mnohem zdravější než dříve. Trvá to čtyři dny, než se poseká celá plocha," řekl Jason Griffith, vedoucí týmu Facility Grounds.

O okruhu Daytona

Kromě závodů NASCAR se na okruhu pořádají závody ARCA, AMA Superbike, USCC, SCCA nebo také motokros. Trať umožňuje několik modifikací, nejkratší je čtyřkilometrový vysokorychlostní triovál, dále 5,73 km dlouhá trať určená pro závodní vozy, 4,75 km motocyklový okruh či 400 m dlouhá plochodrážní dráha. Areál tratě má 73 hektarů včetně 12 hektarového jezera Lloyd, na kterém se pořádají závody motorových člunů. Vlastníkem a provozovatelem trati je společnost International Speedway Corporation.

Trať byla vystavěna v roce 1959 zakladatelem seriálu NASCAR Williamem “Billem” Francem st.

Díky převýšení trati se dosahuje vysokých rychlostí a divákům se zároveň dostává dobrého výhledu na trať. K osvětlení trati došlo v roce 1998, dnes je třetím největším osvětleným sportovním areálem na světě. Okruh byl třikrát renovován, zázemí trati v roce 2004 a zpevnění samotného povrchu okruhu v letech 1978 a 2010.

Nejnovější renovace s názvem Daytona Rising započala v roce 2013 a byla kompletně dokončena v roce 2016 s náklady dosahující částky 400 mil. USD. Důraz byl kladen na zlepšení zážitku díváků. Nynější kapacita byla zvýšena na 101 tisíc permanentních sedadel s potenciálem navýšení na 125 tisíc v případě potřeby.

Zdroje:
http://www.svahova-sekacka.cz/napsali-o-nas/spider-zavodi-na-svazich-zavodniho-okruhu-daytona/
časopis Komunální technika, 9/2018

Rychlý kontakt

Potřebujete poradit?
+420 494 590 100 contact

Náhradní díly SASPARTS
Servis baterií
Pronájem strojů
O společnosti
Společnost Auto SAS s.r.o. má provozovnu ve městě Solnice a specializuje se na obory manipulační technika a komunální technika, kterou nabízí v širokém výběru včetně odborného poradenství a servisu. V sortimentu firmy najdete vysokozdvižný vozík dle Vašich představ. Nabídka obsahuje vysokozdvižné vozíky a kompletní sortiment zn. Toyota, paletové a vychystávací vozíky, ale i komunální vozidla Multicar a ISUZU, čisticí stroje Hako, náhradní díly pro manipulační i komunální techniku, doplňky vysokozdvižných vozíků a další produkty a služby.